Vyberte stránku

Tento týden jsem odpovídal na otázky Přerovského deníku. Moje odpovědi naleznete níže.

1. Mladí lidé se z Přerova houfně stěhují do velkých měst a metropolí. Jak byste zastavil jejich odliv?

Mladým lidem musíme nabídnout perspektivu. Město by mělo například zajistit pozemky pro výstavbu nových bytových a rodinný domů, aby se Přerov mohl rozvíjet a rodiny našly bydlení podle svých představ. Důležitou podmínkou je také ekonomický rozvoj Přerova, tedy dostate pracovních příležitostí s odpovídajícím platovým ohodnocením. Potřebujeme průmyslovou zónu s odpovídajícím dopravním napojením pro nové zaměstnavatele.

2. Přerov je městem, které se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností. Co může tento trend změnit? A jaký je podle vás recept na boj s nezaměstnaností?

Řešením jsou výhodné podmínky pro firmy, které by do města přinesly nová pracovní místa. Mluvím především o dopravě. Schází nám dálniční úseky Přerov – Lipník nad Bečvou a Říkovice – Přerov. Potřebujeme také takzvaný průpich a průtah městem, tedy dálniční přivadeč. S odpovídajícím dopravním napojením by bylo možné například v Bochoři vybudovat průmyslovou zónu a přilákat velkého investora nebo pomoci lepší dostupnosti firemních areálů ve městě. Celé město na to už létá čeká.

3. Sociálně vyloučené lokality, velký počet ubytoven a kriminalita zhoršily v minulých letech pověst Přerova. Je řešením bezdoplatková zóna pouze pro konkrétní ulice, nebo by mělo být toto opatření zavedeno plošně?

Bezpoplatková zóna je pouze kosmetickou úpravou. My především potřebujeme opatření na národní úrovni, konkrétně změnu v sociální politice. Ubytovny jsou výsledkem celostátně probíhajícího a mimořádně úspěšného byznysu s chudobou. Ten přitom skutečně potřebným nijak nepomáhá, je to pouze transfer peněz z státního rozpočtu do kapes spekulantů. Přerov je obětí tohoto systému a samospráva bude mít vždy hodně svázané ruce.

4. Centrum Přerova je vylidněné – obchodníci krachují a zákazníci nakupují ve velkých nákupních centrech. Jak byste vrátil zpět život do centra města?

Myslím, že moderní nákupní galerie do Přerova a patří, a jsem rád, že na místě někdejšího Prioru vznikla. Centrum města se nám i kvůli tomu ovšem s trochou nadsázky změnilo v jedno velké hladové okno, kde kromě rychlého občerstvení těžko něco koupíte. Jedno z řešení vidím ve snížení nájmu v nebytových prostorách, který by podnikatele motivovalo zřidit zde své provozovny. Je to úkol pro budoucí samosprávu.

5. Jaký by byl váš vzkaz Miroslavu Patrikovi z Dětí Země, který blokuje stavbu dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem? Co je podle vás řešením dopravní situace města? Průpich nebo D1?

Panu Patrikovi bych nic vzkazovat nechtěl. Problém vidím v absolutně nedostatečné komunikaci mezi jeho organizací a vedením města Přerova. Je tam jednoznačně problém na obou stranách. Naším úkolem je proto najít v nadcházejícím období takového vyjednavače, který by uměl s Dětmi Země lépe komunikovat. Věřím, že některým problémům by se dalo zabránit, pokud by existoval lepší přístup ze strany radnice.

Share This